۲۵ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۵, ۱۳۹۸

کاشت مو

اسفند ۲۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

کاشت مو

کاشت مو یا پیوند مو در کلینیک دکتر سینا صفائی ( جراح پیوند مو ) به کمک پرسنل مجرب کاشت مو با تجربه ده ساله به دو روش انجام میشود: ۱٫ تخلیه واحد فولیکولی ( FUE ) 2. پیوند واحد فولیکولار ( FUT )

( کاشت مو تهران )

اما مقایسه این دو روش:
این دو روش مشابه هستند زیرا آنها هر دو نتایج کاملا طبیعی را ارائه می دهند. روند جایگزینی یکسان است: هر گرافت فولیکولی به صورت یک به یک در مناطق گیرنده قرار می گیرند. تفاوت اصلی بین FUE و FUT راه هایی است که فولیکول های مو از پشت سر شما استخراج می شود. با این حال، تفاوت های دیگری نیز بین دو روش وجود دارد که برای تصمیم گیری اینکه بهترین روش مناسب برای شما چیست تاثیر دارد.
در روش FUE، موها به صورت جداگانه با کمترین تهاجم استخراج میشوند. که برای یک تیم کاشت مو تا تکمیل این فرآیند یک یا چهار ساعت طول میکشد.

در فرآیند FUT، تمام موها توسط یک تیم کاشت مو و با یک جراحی سریع و ساده اماده می شود که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. پس از آن مو برای کاشت در منطقه دریافت کننده اماده می شود.
در هر دو روش فقط فولیکول هایی که مشخص شده بالاترین شانس زنده ماندن را دارند، برای کاشت انتخاب میشوند. این مرحله برای نتیجه نهایی بسیار مهم است.
سپس برای قرار گرفتن در محل کاشت توسط یک تیم از تکنسین های ماهر با میکروسکوپهای استریو با قدرت بالا اماده کاشتن میشوند. تکنسین های آموزش دیده، گرافت های فولیکولی را آماده می کنند و اطمینان حاصل می کنند که آنها تا زمان پیوند در شرایط مطلوب باقی بمانند.

چگونه فولیکول مو وارد می شود
در هر دو روش FUE و FUT، زمانی که گرافت های فولیکولر آماده می شوند، برش های کوچک و نازک در ناحیه های گیرنده (مناطق دریافت کننده) ایجاد می شوند که با الگوی رشد مو طبیعی شما مطابقت دارند.
بر اساس تجربه پزشک و تیم پزشکی ماهرش گرافتهای فولیکولی یک به یک با هنرمندی در شکافهای از قبل ایجاد شده کاشت میشود .

هر دو FUT و FUE روشهای ساده ای هستند که در کلینیک قابل انجام هستند. تیم مراقبت از بیمار کلینیک ما تلاش زیادی می کنند تا مطمئن شوند که در طی مراحل راحت هستید. در حقیقت شما می توانید تلویزیون و فیلم تماشا کنید، یا در هنگام کار به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. بهبودی با هر دو روش سریع است.
روش FUE نیازی به بخیه ندارد و مواضع استخراج کوچک و تقریبا هیچ جای زخم قابل مشاهده ای بجا نمیگذارند و به راحتی با موهای دیگر کناری پنهان می شوند و انها نیز معمولا خودشان ظرف سه تا هفت روز بهبود میابند. روش FUE توسط کسانی که مایل نیستند موهایشان بسیار کوتاه شود ترجیح داده می شود.

با این حال، در روش FUE هم ما نیاز به تراش سایت دریافت کننده داریم. اگر از کوتاه کردن زیاد مو اجتناب میکنید، روش FUT گزینه ای بهتری میباشد. در روش FUT در ناحیه برداشت گرافت یک اسکار با عرض نیم اینچ یا کمی بیشتر در پشت سر ایجاد میشود که به راحتی با مو پوشیده شده و پنهان خواهد شد.
تصمیم گیری در مورد بهترین روش ترمیم مو
و انتخاب بین انجام FUE و یا روش FUT و یا هر دو برای شما بستگی به وضعیت شما دارد. پزشک شما با تصمیم گیری برای شما، بر اساس طبقه بندی ریزش مو، اندازه ناحیه طاسی، و کیفیت و کمیت بانک موی پشت سرتان، به شما کمک خواهد کرد که بهترین تصمیم را بگیریید.

هیچ تکنیکی برای همه مناسب نیست. دکتر سینا صفائی و تیمش در هر دو تکنیک آموزش گسترده دیده و تجربه زیادی دارند و بنابراین می توانند شما را برای بهترین تصمیم براحتی راهنمائی کنند و بنابراین بعد مشاوره با ما میتوانید براحتی تصمیم گیری کنید.
از دیگر موارد تفاوت این دو روش اینست که در پیوند مو واحد فولیکولار (FUT)نوارهای نازک متعددی که به عنوان میکرو گرافت شناخته می شوند از سایت های اهدا کننده (معمولا پشت سر) برداشته می شوند و در گروه های طبیعی از یک تا چهار مو، که همچنین به عنوان واحدهای فولیکولی شناخته می شوند، پیوند می خورند. این روش از شایع ترین مدلهای ترمیم مو است. مزیت بزرگ ان در ، میزان زنده ماندن واحدهای فولیکولی میباشد.

در روش کاشت استخراج واحد فولیکولی (FUE) ، فولیکول های فرد از سایت های اهدا کننده حذف می شوند، ترجیحا یکی یکی و همان زمان در محل گیرنده پیوند زده میشوند. مزایای FUE : اول، به نظر می رسد طبیعی تر از FUT و انواع دیگر روش های پیوند است. دوم، سایت های اهدا کننده نه تنها به پوست سر محدود نمی شوند، بلکه به سینه، پاها، بازوها، شکم، پشت، صورت و ریش نیز قابل تعمیم هستند.
تکنیک جداسازی فولیکولار (FIT) برای بیمارانی که تمایل دارند موهای خود را کوتاه نگه دارند یا برای کسانی که تمایل به کاشت با تهاجم کمتر دارند ایده ال است. در این فرآیند، گروه های فولیکولی خاصی را در ناحیه اهدا جدا نموده و آنها را با یک ظروف کوچک جراحی جدا می کنند. پیوند های فولیکولی به قسمت های کوچکتر تقسیم می شوند. سایت های اهدا کننده خودشان را درمان می کنند بدون باند های قابل مشاهده خواهند بود پس از درمان معمولا پوست سر هیچ شواهدی از عمل جراحی را نشان نمی دهد.
و حالا با توجه به توضیحات کاشت مو به سه روش انجام میگردد

۱:کاشت مو به روش غیر جراحیFUE) FIT)

در کاشت مو با روش غیر جراحی، واحدهای فولیکولی (حاوی ۱-۴ تار مو) توسط وسیله ظریفی بنام پانچ یک به یک از پشت سر خارج می شوند و در ناحیه طاسی کاشته شده و درنتیجه نیازی به جراحی پشت سر وجود ندارد. در این روش خط بخیه در پشت سر وجود نداشته در عوض در محل برداشت هریک از فولیکول ها نقطه سفید کوچکی در پوست باقی می ماند که قابل دید نمیباشد. به همین جهت افرادی که موهای خود را خیلی کوتاه نگه می دارند بسیار مناسب کاشت مو با این روش هستند.

مراحل کاشت مو با روش غیر جراحیFUE) FIT)
برداشت فولیکول های مو از پشت سر
ابتدا موهای سر به طور کامل با ماشین کوتاه می شود(با شماره ۱ یا ۲). سپس ناحیه برداشت موها در پشت سر(بانک موی مفید) علامت گذاری می شود. موهای این ناحیه در برابر اثرات هورمون های مردانه مقاومند و هرگز نمی ریزند.
سپس خط رویش مو در جلوی سر طراحی می شود. طراحی خط مو بسیار حساس و مهم بوده و اگر این خط درست و اصولی طراحی بشود نتیجه عمل کاملا طبیعی خواهد بود و در آینده کسی متوجه کاشت موی فرد نخواهد شد.

طراحی خط رویش مو بر اساس متد جدید
در نهایت بیمار به اتاق عمل راهنمایی شده و بر روی تخت دراز می کشد. در اتاق عمل پس از ضدعفونی کردن پوست سر با بتادین، برای بیحس کردن پوست لیدوکایین تزریق می شود. تزریق بیحسی توسط سوزن های بسیار ظریف انجام می شود و دردناک نیست.
سپس با استفاده از پانچ های کوچک و با چشم مسلح(با کمک عینک هایی با بزرگ نمایی ۲٫۵ تا ۵ برابر) برداشت موها از پشت سر شروع می شود. پانچ در واقع سوزن باریک فلزی به قطر ۰٫۷۵ تا ۱٫۲ میلیمتر است که با حرکت چرخشی وارد پوست می شود.
برداشت موها از پشت سر با پانچ دستی یا میکروموتور انجام می شود و بسته به تعداد گرافت ها چند ساعتی طول خواهد کشید. در پایان پشت سر پانسمان می شود و بیمار در وضعیت نیمه نشسته قرار می گیرد. در هر صورت سوراخ های پشت سر نیاز به بخیه ندارد و با سرعت باور نکردنی تنها ظرف چند روز بهبود می یابد.
سوراخ های پشت سر (محل برداشت موها ) ظرف ۱ هفته بهبود پیدا کرده و بعد از بلند شدن موها اصلا مشخص نمی باشد.
فولیکول های برداشت شده در ظرف شیشه ای حاوی سرم نمکی خنک قرار داده می شوند تا در دمای اتاق آسیب نبینند. در این محلول خنک می توان فولیکول های مو را تا ۵ ساعت زنده نگه داشت.
ناحیه طاسی پس از ضدعفونی با بتادین با تزریق لیدوکایین در سطح پوست بیحس شده و سپس با استفاده از تیغ های بسیار نازک و کوچک تعداد زیادی شکاف یا سوراخ ایجاد خواهد شد. اندازه شکاف ها بین ۰٫۸-۱٫۵ میلیمتر است. در این مرحله دقت در زاویه فرورفتن تیغ در پوست سر بسیار مهمه چونکه فولیکول های مو زاویه شکاف ها را به خود می گیرند. عمق شکاف ها نیز تنها ۳-۴ میلیمتر است. شکاف های خیلی سطحی یا خیلی عمیق مناسب نبوده چونکه فولیکول ها به خوبی در پوست سر قرار نگرفته و بعد از ان رشد مو حالت عروسکی پیدا می کند. بعد از آماده شدن همه شکاف ها مرحله کاشت آغاز می شود.

کاشت فولیکولهای مو یا گرافت ها توسط یک یا دو تکنسین زبردست و با استفاده از پنس های ظریف انجام شده و گرافت ها یک به یک در داخل شکاف های پوست سر کاشته خواهد شد. این کار به سرعت و بدون فشار به ریشه موها انجام خواهد شد و گرافت های یک تارمویی در خط رویش مو کاشته خواهد شد تا خط مو نمای عروسکی بخود نگیرد. گرافت های حاوی ۲ یا ۳ تار مو در نواحی عقب تر کاشته میشوند. مرطوب نگه داشتن ریشه موهای کاشته شده در طول عمل بسیار مهمه به همین جهت در این مرحله بارها سرم نمکی بر روی سر اسپری شده و کاشت گرافت ها بسته به تعداد انها ۲ یا ۳ ساعت طول طول میکشد و در پایان این مرحله بازبینی نهایی انجام شده و سر بیمار پانسمان شده و به این ترتیب بیمار آماده ترخیص خواهد شد.

سوالات رایج درباره کاشت مو با روش غیر جراحی FUE) FIT)

آیا موهایی که در روش غیر جراحی FUE) FIT) از پشت سر برداشته شده دائمی اند و در آینده نخواهند ریخت؟

موهای ناحیه بانک مو نسبت به هورمون مردانه DHT مقاوم بوده و پس از کاشت نخواهند ریخت. بانک مو ناحیه ای است تقریبا به شکل مستطیل که طول آن ۲۵-۳۰ سانتی متر و پهنای آن ۵-۸ سانتی متر میباشد. برداشت موها از خارج از بانک مو مثل موهای بالای گردن یا نزدیک ناحیه طاسی کار درستی نبوده زیرا این موها نسبت به هورمون های مردانه حساس بوده و در آینده نزدیک میریزند.

آیا کاشت مو با روش غیر جراحی FUE) FIT) درد دارد؟
بیمار هیچ گونه درد یا ناراحتی ندارد و حتی بعد از عمل نیز در منزل نیاز به مسکن نخواهد بود.

آیا در روش غیرجراحی FUE) FIT) برداشت موها از پشت سر با پانچ دستی انجام می شود یا با دستگاه ؟

این موضوع بیشتر به تجربه و نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد ولی معمولا برداشت موها با پانچ دستی پرزحمت و مشکل است ولی کار با دقت بیشتری انجام میشود و تعداد فولیکول های سالم بیشتر بدست میاید. انواع مختلف دستگاه ها (میکرو موتور ، سیفر، روبات آرتاس ) سرعت کار را بیشتر کرده ولی ممکن است به ریشه موها آسیب وارد کنند.

آیا در روش غیر جراحی FUE) FIT) برای همه افراد از یک نوع پانچ استفاده خواهد شد؟

قطر پانچ ها یک میلیمتر یا کمتر بوده و هرگز نباید از پانچ های بزرگ استفاده بشه زیرا به فولیکول های مجاور آسیب زده و رد آن در پوست سر باقی خواهد ماند. میزان تیزی پانچ ها نیز متناسب با جنس پوست انتخاب خواهد شد.

در روشFUE) FIT) فولیکول های مو چگونه از پوست سر بیرون کشیده می شود؟

فولیکول مو توسط عضله باریکی به نام عضله راست کننده مو به پوست سر متصل میباشد. با ورود پانچ به عمق ۳-۴ میلیمتری پوست، اتصال فولیکول مو به عضله و بافت های اطراف آزاد شده و با کمک پنس ظریف بیرون آورده می شود. شایان ذکر است فولیکول ها کنده نمی شوند بلکه با ریشه یا پیاز مو از پوست سر خارج شده و جای موی برداشته شده موی جدید رشد نخواهد کرد.

تراکم یا پرپشتی موهای کاشته شده با روش FUE) FIT) چه میزان خواهد بود؟

تراکم کاشت کاملا بستگی به تعداد گرافت ها و وسعت طاسی دارد. به طور کلی فولیکول هایی که با روش FIT از پشت سر خارج شده اند بسیار ظریف بوده و برای کاشت نیاز به شکاف های ظریف داشته و به همین جهت اگر وسعت طاسی زیاد نباشد می توان شکاف های ریز با تراکم زیاد در پوست سر ایجاد کرد و تراکم موها را تا حد امکان بیشتر کرد.

کاشت مو با روش FUE) FIT) چقدر زمان میبرد؟

زمان عمل به تعداد گرافت ها و سرعت عمل تیم انجام دهنده بستگی دارد. در کلینیک دکتر صفائی طی یک یا دو روز ۱۰۰۰-۲۵۰۰ گرافت کاشته می شود ولی این کار در بعضی از کلینیک ها ۳-۴ روز طول می کشد.

چه افرادی مناسب کاشت مو با روش FUE) FIT) هستند؟

معمولا افرادی که در ناحیه پشت سر موهای مشکی و ضخیم و پرپشت دارند برای FIT مناسب ترند. البته جنس پوست و عکس العمل آن در برابر فشار پانچ نیز خیلی مهم میباشد. گاهی اوقات لازم است یک تست اولیه انجام بشود تا از سلامت ریشه موها مطمئن شده و اگر نتیجه مثبت بود عمل را با همین روش ادامه خواهیم داد. در هر صورت روش عمل به نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد.

چه تعداد گرافت یا تار مو با روش FUE) FIT) کاشته می شود؟

تعداد گرافت ها به کیفیت و کمیت موهای پشت سر یا بانک مو وابسته بوده و اگر موهای پشت سر پرپشت باشد، ۱۵۰۰-۲۵۰۰ گرافت (۶۰۰۰-۴۰۰۰ تار مو) می توان برداشته و در ناحیه طاسی کاشت شود. طبق یک قاعده کلی می توان نیمی از فولیکول های دور سر یک شخص را برداشته بدون اینکه پشت سر کم حجم بشه ولی زیاده روی در برداشت موها باعث کم پشتی پشت سر شده که اصلا زیبا نخواهد بود. ضمنا برداشت موهای نازک بالای گردن یا نزدیک ناحیه طاسی در پشت سر کار درستی نخواهد بود چون این موها دائمی نبوده و در آینده نزدیک خواهند ریخت.

آیا روش غیر جراحی FUE) FIT) کاملا جایگزین روش جراحی FUT شده است؟

پاسخ این سوال منفیه اگرچه همه بیماران علاقمندند از روش غیر جراحی برای کاشت مو استفاده بشه ولی متاسفانه این روش برای همه مناسب نبوده علت این موضوع آن است که ممکن است در بعضی از افراد ریشه موها در مرحله برداشت به علت مقاومت پوست له شده و سالم بیرون نیاید. به همین جهت معمولا تعداد گرافت های سالم و با کیفیت کمتر از روش جراحی FUT یا روش ترکیبی FUT+FIT است. بهر حال بسته به وضعیت بانک موی افراد روش مناسب ( FIT یا FUT) انتخاب می شود. در کل توصیه می شود در طاسی های وسیع که افراد به تار موی بیشتر نیاز دارند از ترکیب دو روشFIT+FUT طی ۲ روز متوالی استفاده شود. با روش ترکیبی ۲۵۰۰-۳۲۰۰ گرافت (۶۰۰۰-۹۰۰۰ تار مو) کاشته می شود بدون این که حجم موهای پشت سربه طور قابل ملاحظه کم بشود.

با توجه به اینکه تعداد موهای پشت سر هر فرد ثابت است چرا معمولا تعداد فولیکول های برداشت شده با روش FUE) FIT) کمتر از روش ترکیبی است؟

در روش FIT برای این که حجم موهای پشت سر بیش از حد کم نشود فولیکول ها یکی درمیان برداشت می شود. اگر برداشت موها بی رویه انجام بشه پشت سر نمای بید خورده یا نخ نما پیدا می کند. در حالی که در روش جراحی یا ترکیبی نواری از پشت سر برداشته شده و از تمام موهای آن استفاده خواهد شد.

آیا می توان با روش FUE) FIT) از موهای بدن برای پر کردن طاسی سر استفاده کرد؟

گرچه از لحاظ تکنیکی می توان فولیکول های موی سینه یا ریش را با پانچ برداشت و در ناحیه طاسی پیوند کرد ولی
نتیجه عمل ها امیدوارکننده نبوده و اصولا موهای بدن رشد کافی ندارند و جایگزین مناسبی برای موهای سر نخواهند بود.

در طراحی خط موی جلوی سر چه پارامترهایی مهم میباشد؟

طراحی خط رویش مو در جلوی سر مهم ترین بخش عمل کاشت مو بوده و خط مو قاب چهره و ارتفاع پیشانی را تعیین می کند. خط موی طبیعی نباید صاف، خیلی بالا یا خیلی پایین باشد. خط مو باید متناسب باسن فرد و ترکیب چهره او طراحی شود. خط مو باید نمای نامنظم و زیگزاگ داشته باشد. در خط مو حتما باید فولیکول های حاوی یک تار مو با زاویه ۳۰ درجه و رو به جلو کاشته شود. به خاطر اهمیت خط موی طبیعی، پزشک متخصص وقت و انرژی زیادی صرف طراحی خط رویش مو می کند.

محاسن کاشت مو با روش غیر جراحی FUE) FIT) چیست؟

۱-پوست سر برش نمیخورد به همین جهت شخص بعد از عمل درد نخواهد داشت.

۲-چون پوست بخیه نمی خورد نیاز به مراجعه مجدد فرد برای کشیدن بخیه هم نیست.

۳-خط بخیه در پشت سر باقی نخواهد ماند بلکه نقطه های سفید لابلای موها پنهان شده و شخص می تواند موهای سر را خیلی کوتاه کند. البته اگر موها تراشیده بشود این نقطه ها دیده میشوند.

۴-چون پشت سر بخیه نخورده شخص می تواند بعد از ۲ هفته فعالیت ورزشی سنگین از قبیل شنا یا بدن سازی را شروع کند.

کاشت موی طبیعی با روش جراحی ( FUT )

امروزه متخصصین پوست و مو با بکارگیری جدیدترین پیشرفت ها در تکنیک FUT طاسی سر را با موهای طبیعی و در حال رشد خود فرد ترمیم کرده و خط موی (Hairline )منحصر به فرد و کاملا طبیعی ایجاد می کنند. موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی ندارد و مادام العمر رشد میکند. مو ها ی کاشته شده را می توان شست، حالت داد و کوتاه نمود.

کاشت موی طبیعی در اتاق عمل مجهز کلینیک و با بیحسی موضعی انجام می گیرد. در نظر داشته باشید بیمار در طول عمل بیهوش نیست بلکه بیدار و هوشیار است ، درد ندارد و شاهد و ناظر تمام مراحل کار میباشد .
در روش FUT نیازی به کوتاه کردن همه موهای سر نمی باشد و فقط موهای نازک و پراکنده در منطقه طاسی تراشیده شده البته تجربه نشان می دهد بهتر است کل موهای سر کوتاه شده تا بعدا تعویض پانسمان و شستشوی سر راحت تر و بهتر انجام بشود.
درابتدای عمل پس از تزریق لیدوکایین در پوست سر و ایجاد بیحسی کامل، یک نوار باریک به عرض یک تا دو سانتی متر و به طول ۲۰-۳۲سانتی متراز پوست پشت سر ( بانک مو ) برداشته خواهد شد.
در پایان این مرحله، محل برداشت نوار پوستی توسط بخیه های ظریف ترمیم شده و جای خالی در پشت سر باقی نخواهد ماند. بخیه ها قابل جذب نبوده و بعد از دو هفته کشیده خواهند شد.کشیدن بخیه ها دردناک نیست.
سپس ۲ تن از زبده ترین تکنسین های اتاق عمل با استفاده از میکروسکوپ های اختصاصی، نوار پوستی برداشته شده را به قطعات بسیار کوچک تقسیم کرده و به هر قطعه کوچک را گرافت( graft )می گویند. در این بخش از کار باید حداکثر استفاده را از نوار پوستی برد و کلیه گرفت ها را از هر سانتیمتر از پوست خارج کنند. هر یک از گرافت ها حاوی یک الی ۴ تار مو ( follicular unit graft ) می باشد.

در گذشته اندازه گرافت ها بسیار بزرگ بوده (حاوی ۱۰ تا ۲۰ تار مو ) و موهای کاشته شده نمای عروسکی غیر طبیعی پیدا کرده ولی امروزه نتایج عمل از لحاظ تراکم موها و خط مو به قدری طبیعی شده که تشخیص موهای کاشته شده ازموهای قبلی بسیار دشوار خواهد بود.

درمرحله بعدی با در نظر گرفتن سن و ترکیب چهره بیمار و با درنظر گرفتن موهای نازک باقیمانده بر روی پیشانی ، خط موی جدیدی طراحی خواهد شد. خط مو نباید صاف ، بالا یا پایین باشد. به خاطر اهمیت خط مو در زیبایی چهره ،طراحی خط مو توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام می شود.همیشه ظریف ترین گرافت ها که تنها حاوی یک تار مو هستند به شکل فشرده در خط مو کاشته می شود. در پشت خط مو در نواحی کم پشت ، موهای جدید لابلای موهای سر و به موازات آن ها کاشته خواهند شد. محل کاشته شدن هر یک از گرافت ها در پوست سر بسیار کوچک و کم عمق و به اندازه سوراخ ناشی از فرورفتن یک سوزن در پوست سر میباشد.گرافت ها یک به یک در این سوراخ ها کاشته خواهد شد.این عمل نیاز به سرعت و دقت زیادی دارد.

در پایان عمل پزشک وضعیت قرار گرفتن گرافت ها در پوست سر را چک نموده و پانسمان انجام خواهد شد و به این ترتیب عمل به پایان خواهد رسید. در روزهای بعد لازم است که پانسمان باز شده و موها شسته بشوند.

در یک جلسه کاشت مو با روش FUTمتناسب با تراکم موهای پشت سر و نرمی یا سفتی پوست سر تعداد موهای برداشت شده فرق می کند( معمولا ۱۵۰۰-۲۰۰۰ گرفت یا ۴-۵ هزار تار مو) خواهد بود.تعداد جلسات کاشت موی طبیعی به وسعت طاسی و تراکم مورد نیاز بستگی داشته و معمولا ۱-۲ جلسه لازم است تا طاسی سر با تراکم مناسب پر بشود. فاصله جلسات کاشت مو از یک ماه تا یکسال متغیر است.

عوارض کاشت مو با روش FUT
کاشت موی طبیعی جزو عمل های جراحی بسیار ایمن بوده البته بشرطی که توسط متخصصان پوست و مو انجام بگیرد. امروزه با پیشرفت تکنیک های جراحی بیماران با عوارض ناخوشایندی مانند تراکم کم ، اسکار زشت در پشت سر و خط موی صاف یا غیر طبیعی در جلوی سر روبرو نشده و عفونت چه در پشت سر و چه در محل کاشت فوق العاده نادر میباشد.
معمولا محل کاشته شدن گرافت ها دردناک نبوده و ممکن است مختصری التهاب و قرمزی در محل کاشت دیده شود که به مرور برطرف خواهد شد.
ممکن است در ناحیه جراحی یکی دو روز درد و احساس کشیده شدن پوست حس شود که براحتی با مصرف مسکن های معمولی برطرف میشود.تورم پیشانی تا ۳ روز از عوارض عادی کاشت مو بوده و چند روز بعد از عمل بیماران در پشت سر احساس کرختی و بیحسی خواهند کرد که بتدریج ظرف چند هفته برطرف میشود. جای عمل بسیار باریک بوده و براحتی توسط موهای شخص پوشیده می شود
کلیه وسایل جراحی توسط دستگاه اتوکلاو با استفاده از بخار آب پرفشار استریل شده و لوازم مصرفی هم یک بار مصرف میباشند .بنابراین احتمال انتقال عفونت یا چرک کردن پوست سر در عمل کاشت مو بسیار بعید است.
اگرچه ابرو قوسی از مو میباشد ولی نقش زیادی در زیبایی و فیزیولوژی چهره داشته و از نظر زیبایی ابرو به عنوان قابی برای چشم در نشان دادن احساسات و عبارات غیر کلامی روزمره به ما کمک میکند و یک ابروی پر،زیبا و متقارن جذابیت چشمان یک زن را چندین برابر خواهد کرد.
ابرو غیر از نقشی که در زیبایی دارد ،نقش محافظتی در برابر ریزش عرق و مایعات به داخل چشم نیز داشته و همچنین عملکرد محافظتی ابرو در مقابل آفتاب نیز مهم است.

مراحل انجام کاشت ابرو :

کاشت ابرو به صورت سرپایی بهمراه بی حسی موضعی (بدون درد و خونریزی) انجام میشود.
مرحله اول، برداشتن تعداد مورد نیاز فولیکول از پشت سر است و هیچ اسکاری باقی نخواهد ماند.
در مرحله بعد فولیکول ها زیر میکروسکوپ به اندازه مناسب تقسیم شده و در اخر با دقت بسیار با توجه به قوس،زاویه و جهت مناسب کاشته خواهند شد.
در طی هفته های بعد موهای ابرویی که تازه کاشته شده اند، بدلیل استرس ناشی از کاشت میریزند. پس از چند ماه از فاز استراحت خارج شده و مجددا رشد کرده و مانند یک ابروی طبیعی برای همیشه به رشد خود ادامه میدهند.
مشکلات کاشت ابرو : مهمترین موضوع در کاشت ابرو رعایت زاویه فولیکول نسبت به پوست و جهت رویش مو بوده و تاج ابرو راحتترین و دم ابرو سخت ترین قسمت کاشت میباشد ،برای کاشت ابرو بایستی از موهای نازک تک فولیکولی استفاده کرد و البته اسلایس کردن این گرافت ها باعث بهتر شدن نتیجه خواهد شد .

مشکل بعدی ، سرعت رشد موی ابرو میباشد ، چراکه این موها از پشت سر برداشته میشوند و سرعت رشد بالاتری نسبت به موهای اصلی ابرو داشته و موهای کاشت شده پس از دو الی چهار هفته میریزند و سپس بعد از حدود شش ماه دوباره بر خواهند گشت.

مزایای روش جدید :
نیازی به ایجاد سوراخ برای کاشت فولیکول نمیباشد ،در نتیجه هیچ اسکاری باقی نخواهد ماند.

تراکم کاشت در این روش بسیار بالاست و برای هر ابرو با توجه به نیاز، بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ تار مو کاشته میشود.

زمان عمل کوتاه و با توجه به وسعت ابرو بین ۲ تا ۴ ساعت طول می کشد.

به دلیل عدم استفاده از ابزار رایج در روش های کاشت معمول،هیچ گونه فشار و صدمه ای هنگام کاشت به فولیکول وارد نمیشود و تمامی فولیکول های کاشته شده رشد میکنند.

جهت کاشت فولیکول ها کاملا طبیعی و مطابق با جهت رشد تارهای مو در قسمتهای مختلف ابرو میباشد.

در پایان عمل نتیجه نهایی قابل مشاهده است و نیازی به چند ماه صبر برای دیدن نتیجه نیست.

کاشت مو به روش ترکیبیFUT+FIT

برای این که تنها با روش جراحیFUT ، تار موی زیادی کاشته شود لازم است نوار پهنی ( به عرض ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی متر ) از پشت سر برداشته شود که عارضه آن رد زشتی است که تا آخر عمر باقی می ماند و باعث شرمندگی بیمار و عذاب وجدان پزشک می شود. از طرف دیگر اگر قرار باشد تنها با روش غیر جراحیFIT تار موی زیادی کاشته شود عارضه ای که فرد دچار آن می شود کم پشتی واضح و ناجور پشت سر میباشد. دکتر جهت حل این مشکل استفاده هم زمان از هر دو روش (FUT+FIT) را توصیه می کند.

با ترکیب هر دو روش کاشت مو (FUT+FIT) ، تار موی بیشتری کاشته شده ، بدون این که پشت سر آسیب ببیند و رد عمل زشتی باقی بماند. در روش ترکیبی معمولا روز اول FUT و روز دوم FIT انجام شده و در هر روز یک منطقه از طاسی پر می شود. به این ترتیب حداکثر موها در حداقل زمان کاشته می شود. حسن اصلی روش ترکیبی آن است که از بانک موی سر به نحو احسن استفاده خواهد شد.

تجربه دکتر صفائی نشان داده که در روش ترکیبی ۲۵۰۰-۳۲۰۰ گرفت(۷۰۰۰-۹۰۰۰ تار مو) از پشت سر برداشته و کاشته می شود. البته برداشت ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ گرافت در بعضی از

افراد و برداشت ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ گرفت تنها در افراد خاص که دارای بانک موی عالی در پشت سر خود هستند انجام پذیر میباشد. علت تفاوت تعداد گرفت ها در افراد مختلف میزان انعطاف پذیری پوست ناحیه اهدا کننده در پشت سر و تراکم موهای آن منطقه میباشد. دقت کنید در مواردی که کیفیت و کمیت موهای بانک موی پشت سر خوب باشد می توان ۹ ماه تا یکسال بعد با تکرار عمل تعداد گرافت ها را به ۴-۵ هزار(۱۰۰۰۰-۱۲۰۰۰ تار مو ) افزایش دهید.

مزیت دوم روش ترکیبی افزایش ۳۰ درصد در تراکم موهای کاشته شده در طاسی های متوسط میباشد. قبلا در یک جلسه کاشت مو با هریک از روش های FUT یا FIT در هر سانتی متر مربع از پوست سر ۲۰ تا ۳۰ گرفت (۴۰ تا ۶۰ تارمو) کاشته می شد. سپس در جلسه دوم که حداقل ۹ ماه بعد از عمل اول انجام می شد لابلای موها پر می شد. اما امروزه با روش ترکیبی بدون معطلی می توان لابلای موها را کاملا پر کرد و تراکم موها را افزایش داد(گاهی تا ۵۰ گرافت یا ۱۰۰ تار مو در هر سانتی متر که معادل ۳۰ درصد افزایش تراکم است). کاشت مو با تراکم زیاد رضایت بیشتر بیماران و آسودگی خاطر پزشک را به دنبال خواهد داشت. بنابراین توصیه می شود که در طاسی های نه چندان وسیع هم از روش ترکیبی استفاده شود.