۰۵ بهمن ۱۳۹۸
بهمن ۵, ۱۳۹۸

چگونه در طبیعت به آرامش می رسیم؟

بهمن ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

چگونه در طبیعت به آرامش می رسیم؟

سپری کردن زمان در طبیعت میتواند حس رفاه عمومی و ارامش را برای اشخاص در پی داشته باشد، زندگی در مناطقی با درختان بیش تر سبب افزایش درک فرد از سلامت جسمی و روحی میشود و خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش میدهد .
در نظر گرفتن وضعیت زندگی، کاهش استرس، و لذت بردن از طبیعت و داشتن زمان کافی برای لذت بردن از همراهی دوست ها و خانواده.

دست یابی به ارامش حقیقی یکی از خواسته های دائمی بشر بوده است. بی تردید بخش وسیعی از تلاش های علمی بشر و کشف رازهای ناگشوده جهان طبیعت برای دسترسی به امکاناتی بوده است که ارامش و آسایش را برای انسان به ارمغان آورد. امروزه با وجود تمام رفاه و آسایشی که انسان معاصر در سایه ی امکانات و پیشرفت های به دست آمده ، از آنها برخوردار شده و وضعیت زندگی وی را بسیار اسان کرده است؛ ولی مشکلات جدیدی هم پیش روی او قرارگرفته است.

انسان متمدن مدرن به علت بهره‌برداری بی رویه از طبیعت و ماشین زدگی با مسایل فراوانی روبرو شده است. تا زمانیکه انسان زندگی روستایی را داشت، سختی های عدیده ی مدرن وجود نداشت؛ ولی از زمانیکه از روند زندگی روستایی به شهرنشینی تغییر شرایط داد و روابط ی خود را با« طبیعت» قطع کرد با سختی های روان شناختی، جسمانی و اجتماعی فراوانی روبرو شد. بسیاری ازکارشناسان معتقد هستند که برگشت به طبیعت و تجدید روابط با آن، میتواند یکی ازمهم ترین راهکار ها برای جلوگیری و درمان اثرات منفی زندگی صنعتی باشد.

پناه بردن به طبیعت میتواند « ارامش گم شده» را به فرد بازگرداند؛ به دلیل آن که طبیعت مادر انسان است و انسان تنها در اغوش اوست که ارام می گیرد، رشد میکند و به کمال میرسد . انسان از روزی که طبیعت را شناخته، از جهات سلامت روان شناختی و فیزیکی انواع فایده ها را در طول تاریخ از طبیعت کسب نموده است .« هم زیستی با طبیعت» تأثیر تعیین کننده ای در تقویت روحیه ی نشاط ، شادی و طراوت و ایجاد ارامش عمیق درونی در اشخاص دارد.

تصاویر زیبای طبیعت،طبیعت گردی،منظره های طبیعت
حضور در طبیعت زیبای خداوند و برخوردار شدن از جذابیت های دلپذیر آن

حضور در طبیعت زیبای خداوند و برخوردار شدن از جذابیت های دلپذیر آن سبب تولید نشاط و سبک بالی، بالا رفتن میزان خوشحالی درونی و بیرونی، رفع خستگی های جسمی و روانی، تمدد اعصاب و حتی بالا رفتن طول عمر می گردد. طبیعت پیوسته یار و یاور انسانها برای رها شدن از حالات و احساسات ناخوش‌آیند و رسیدن به حس بهتر بوده و هست.

رابطه با طبیعت و لذت بردن از منظره ها زیبای آن، ساده ترین راه ممکن برای کسب ارامش و لطیف سازی روح و روان انسان است. نتیجه پژوهش پژوهشگران رفتارشناسی در آمریکا نشان میدهد :خرید گل، نگاه کردن و کاشتن گل، سبب پیدایش حس مثبت اندیشی، خوشحالی، دوری از غم و ارامش میشود . رفتن به دامان طبیعت، بهمراه خانواده و دوستان، نگاه کردن به گل های زیبا و درختان سرسبز، بطور چشم گیری به متعادل شدن رفتارها و افکار نامتعادل منجر شده و اتصال عصبی مثبت در مغز، بوجود می آورد.

این حس در تمام اشخاص، در هر سنی که باشند، به خوبی ظاهر میشود .« گل ها» با تنوع در رنگ های زیبا و رایحه های بی مانند خود، حس سرزندگی، هیجان، ارامش و امنیت را در ما بوجود می آورند. بی تردید حضور گل و گیاه در فضای زندگی، روحیه ی انسان را لطیف و شاد ساخته و این خوشحالی و سرزندگی به سایرین هم منتقل خواهد شد. گل نشانگر « همکاری و دوستی» است؛ برای این که با هدیه دادن آن به سایرین، لذت بردن از زیبایی و ارامش را با یک دیگر تقسیم می کنیم.

اهمیت طبیعت تا بدان جاست که شاخه ای از پزشکی به اسم« طبیعت درمانی» منحصرا با استفاده از درمانهای طبیعی اطراف ما مانند:نور خورشید، هوا، آب و… به درمان بیماریها می پردازد. این روش معتقد است که بسیاری از بیماریها و ناراحتی ها ناشی از ذهن آشفته بیمار است و عناصر و نیروهای موجود در طبیعت بهترین روش برای رها شدن حافظه از فشارهای روانی، اصلاح زندگی و بازگردانیدن بدن، به وضعیت طبیعی آن است.