۰۹ تیر ۱۳۹۹
تیر ۹, ۱۳۹۹

پلاسما تراپی

تیر ۹, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

تکنیک پلاسما تراپی

پلاسما تراپی تکنیکی کاملاً بروز و جدید در زمینه جوانسازی پوست است که بدون استفاده از لیزر یا تیغ جراحی، بدون نیاز به بیهوشی، به طور سرپایی و بی حسی موجب رفع بسیاری از مشکلات ظاهری افراد همچون افتادگی پلک ها می شود.

در این روش که به آن پلاسما جت نیز گفته می شود سطحی ترین لایه پوست که اپیدرم نام دارد از حالت جامد به گاز تبدیل می شود که این امر منجر به جمع شدن لایه های تحتانی پوست و سفت تر شدن آن ها می شود.

پلاسما چیست؟
ماده در طبیعت به ۳ شکل مایع، جامد و گاز وجود دارد. به طور مثال یخ در حالت جامد بوده و بعد از اینکه انرژی می گیرد به حالت مایع یعنی آب در می آید و اگر انرژی بیشتری به آن وارد شود به حالت گاز در آمده و به اصطلاح تبخیر می شود. حالت بعدی از دید فیزیک، حالت چهارم ماده یا پلاسما نام دارد.

پلاسما که گازی پرانرژی و یونیزه می باشد شامل الکترون ها و یون هایی خنثی و بسیار فرار است که به طور آزادانه حرکت می نمایند. به عنوان مقال از جرقه، صاعقه و شعله آتش در طبیعت می توانیم به عنوان حالت پلاسما نام ببریم.

دمای پلاسما بسیار بالا و فشار آن بسیار پایین است از همین رو هنگام تماس با یک ماده دیگر به سرعت انرژی انتقال داده و سرد می گردد. به دلیل وجود تفاوت الکترومغناطیسی میان بدن انسان و نوک وسیله، تخلیه یونی صورت گرفته، تخریب بافتی انجام شده و اجزای سطحی پوست تصعید می شوند.

لازم به ذکر است این پلاسما که حالت چهارم ماده است کاملا با پلاسمای مایع که قسمتی از خون می باشد تفاوت دارد. این سیستم نه امواج رادیوفرکانسی و نه لیزر بوده و بسیار مدرن تر از آن ها می باشد.

از جمله خصیصه های مهم این تکنیک می توان به عدم نفوذ به لایه های عمیق پوست اشاره کرد. به دلیل وجود این خصوصیت، در افرادی که این روش را انجام داده اند به ندرت مشکلاتی همچون گوشت اضافه، تیرگی بعد از درمان، قرمزی و التهاب طولانی مدت و غیره دیده می شود.

کاربردهای پلاسما تراپی
این تکنیک جوانسازی پوست دارای کاربردهای بی شماری است که از این میان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

برطرف کردن ناهمواری های پوستی
لیفت صورت
رفع غبغب
لیفت پوست گردن
درمان چین و چروک
لیفت پلک
بهبود رنگ پوست
برطرف کردن افتادگی پوست شکم
رفع خطوط اطراف چشم
لیفت بینی و غیره.