۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

ناباروری

اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰ ۰ دیدگاه

ناباروری

باروری و فرزند آوری از جمله نیازهای بشر محسوب می شود ، متاسفانه ناباروری نوعی معضل است که برخی از زوجین با آن مواجه هستند و چه بسا برای درمان آن از هیچ راهی مضایقه نمی کنند. ( IVF )

در گذشته راهکار موثری در راستای درمان ناباروری وجود نداشت و تنها برخی از روش ها ؛ ممکن بود در عده معدودی از زوجین به موفقیت در باروری بیانجامند.

در حال حاضر خوشبختانه با پیشرفت همزمان علم پزشکی و تکنولوژی ها و فناوری های این حوزه ، امکان درمان ناباروری برای اکثر زوجین میسر گشته و آرزوی باروری برای خیل کثیری از زوجین محقق شده است.
ناباروری
به چه زوجی نابارور گفته می شود ؟

چنانچه زن و شوهر با هدف باروری به رابطه جنسی مبادرت نمایند ؛ در حالی که در حین آن ، هیچ یک از روش های جلوگیری از حاملگی را لحاظ نکنند و به طور کلی طی ۶ ماه الی یکسال با این پروتکل ، اقدام به مقاربت جنسی نمایند اما موفق به بارداری نشوند ؛ یعنی با مشکل ناباروری روبرو هستند.

بر خلاف تصور عامه مردم که غالبا اختلال ناباروری را مشکلی از سوی زن می دانند ، باید گفت که این مشکل ممکن است از سوی مرد نیز اتفاق افتاده و در برخی موارد نیز می تواند از سوی هر دوی آن ها رخ دهد.

حال با توجه به این که علل ناباروی می تواند از جانب مرد ، زن یا هر دو نفر آن ها بروز نماید ؛ لازم می دانیم در ادامه به بررسی علل ناباروری در زنان و مردان بپردازیم.

صحبت های دکتر شه بخش متخصص ناباروری تهران ، درباره اختلالات تیروئید و ناباروری

علل ناباروری در زنان

از موارد زیر می توان به عنوان رایج ترین علل ناباروری در زنان نام برد :

مشکلات مربوط به تخمک گذاری : اختلالات تخمک گذاری از اصلی ترین علل ناباروری در میان خانم ها به شمار می رود.

اشکالات مربوط به رحم : برخی خانم ها با مشکلات رحمی ؛ اعم از ناهنجاری ساختار رحم ، ترشحات زیاد از حد واژن و عفونت گردن رحم روبرو هستند ؛ موارد یاد شده ، همگی در ایجاد ناباروری موثر می باشند.

مشکلات لوله های رحمی : بعضی از بانوان با اختلال در لوله های رحمی که در پزشکی اصطلاحا از آن تحت عنوان لوله های فالوپ نیز یاد می شود ، مواجه هستند ؛ به طوری که لوله های رحمی آن ها دچار انسداد بوده و از ورود اسپرم به رحم ممانعت به عمل می آورد و بدین ترتیب به ناباروری می انجامد.

اشکال در رشد آندومتریوز : گاهی اوقات بروز مشکل در رشد آندومتریوز باعث می شود که آندومتر رحم ، بیش از اندازه طبیعی رشد کرده و لوله های فالوپ را مسدود سازد و در نتیجه سبب ناباروی گردد.

اختلالات ایمنی : سیستم ایمنی بدن بعضی از بانوان ، ماده ای ترشح می نماید که می تواند منجر به خنثی شدن اسپرم شده و حتی در برخی موارد می تواند سبب مرگ اسپرم و از بین رفتن آن گردد و ناباروری را برای آن ها به دنبال داشته باشد.

لازم به ذکر است که در چنین مواردی ، در صورت موفقیت باروری نیز احتمال سقط جنین ، بسیار بالا خواهد بود.

ناباروری
علل ناباروری در مردان

علل ناباروری در مردان ، غالبا ناشی از یکی از عوامل زیر می باشد :

مشکلات جسمی : از جمله دلایل ناباروری در آقایان ، می توان به مشکلات ساختار جسمی و فیزیکی آن ها اشاره نمود.

توجه داشته باشید برخی از مشکلات ساختاری آقایان که می توانند به ناباروری منتج گردند ، عبارتند از :

رگ های موجود در کیسه بیضه در بعضی از آقایان دچار اشکال می باشد ، تا جایی که می تواند کیفیت اسپرم ها را تحت الشعاع قرار داده و به ناباروری بیانجامد.

لوله های خروج اسپرم در برخی مردان ، مسدود بوده و این اتفاق به ناباروی در آن ها ختم می گردد.

مشکلات اسپرم : از دیگر مواردی که می توان از آن به عنوان علل ناباروری در مردان یاد کرد ، اختلالات اسپرم ؛ اعم از ناهنجاری ساختاری ، ناهنجاری های حرکتی ، به بلوغ نرسیدن و کم بودن تعداد اسپرم ها می باشد.

ناگفته نماند که اختلال انزال زودرس ( زود انزالی ) و همچنین ناتوانی جنسی نیز از جمله دلائل ناباروری در آقایان محسوب می گردند.