۲۱ تیر ۱۳۹۹
تیر ۲۱, ۱۳۹۹

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تیر ۲۱, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : جراحی بینی از عمل های رایجی است که امروزه افراد بسیاری در سنین و با جنسیت های مختلف دست به انجام آن می زنند. اما انجام جراحی پایان کار نیست و افرادی که تحت عمل رینوپلاستی قرار می گیرند باید از یک سری مراقبت ها تبعیت کنند. این اقدامات به روند بهبودی بیماران کمک کرده و طول مدت دوران نقاهت آن ها را کاهش می دهد.

پس از جراحی بینی همه بیماران با عوارضی همچون درد ، تورم ، کبودی و در مواردی گلودرد مواجه خواهند شد. شدت این عارضه ها در همه افراد یکسان نیست و با توجه به نوع پوست و مقاومت بدنی هر فرد متفاوت می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینیاما برای به حداقل رساندن آن ها انجام این اقدامات توصیه می شوند :
حداقل تا سه روز استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود. کیسه یخ را به روی گونه و چشم های خود قرار دهید به طوری که فشاری به بینی وارد نشود.
به منظور کنترل تورم و کبودی صورت خود حداقل تا دو هفته به صورت طاقباز بخوابید و از چند بالش کمک بگیرید که سر بالاتر از پاها و زمین قرار بگیرد. به طوریکه کمر با زمین زاویه ۳۵ درجه بسازد.
استفاده از آب آناناس و آب کرفس تاثیر بسیاری در کاهش تورم صورت دارد.
بهتر است در رژیم غذایی خود مصرف نمک و ادویه را به حداقل برسانید.
تا دو هفته پس از جراحی بینی استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی ممنوع می باشد.
بدون مشورت با پزشک خود از هیچ داروی شیمیایی یا گیاهی استفاده نکنید. خصوصا دارو هایی همچون آسپرین که سبب رقیق شدن خون می شوند و احتمال خونریزی و کبودی را بیشتر می کنند.
به موقع از دارو هایی که جراح بینی برای شما تجویز نموده استفاده کنید. هر یک از این دارو ها به دلیل خاصی تجویز شده اند و مصرف آن ها حائز اهمیت است.
بیماران تا دو ماه بعد از جراحی بینی نمی توانند عینک آفتابی و حتی طبی استفاده کنند. اما استفاده از لنز مانعی ندارد.
ادامه مراقبت های بعد از جراحی بینی
تا مدتی از رفتن به استخر ، سونا و جکوزی خودداری نمایید. کلر موجود در آب ممکن است به بافت بینی و بخیه های داخل آن آسیب وارد کند.
برای مدتی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید. همچنین رفتن به محیط های گرم همچون سونا ، جکوزی و حمام بخار ممنوع می باشد.
رژیم غذایی خود را برای چند روز تغییر دهید و بیشتر از مایعات و مواد غذایی نرم که نیازی به جویدن ندارند استفاده کنید.
روزی که از بیمارستان مرخص می شوید بهتر است برای چند ساعت تنها مایعات و آب میوه بنوشید و از خوردن مواد غذایی همچون فرنی خودداری نمایید.
به منظور تسیکن گلودرد خود بهتر است از مایعات گرم استفاده کنید.