۲۴ مهر ۱۳۹۸
مهر ۲۴, ۱۳۹۸

قوز قرنیه

مهر ۲۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

قوز قرنیه

قوز قرنیه یا کراتوکونوس یکی از بیماری های چشمی محسوب می شود که طی آن قرنیه نازک شده و حالت نامنظمی پیدا می کند. این بیماری معمولا از سنین نوجوانی شروع شده و پیشرفت آن تا سن ۳۵ الی ۴۰ سالگی ادامه خواهد داشت. در واقع در حالت طبیعی ساختمان قرنیه مانند بخشی از کره می باشد اما هنگامی که چشم دچار این بیماری می شود، قرنیه جلو آمده و حالت مخروطی خواهد شد. ( متخصص چشم )

لازم به ذکر است قرنیه از مهم ترین سطوح انکساری چشم محسوب می شود و زمانی که به نامنظمی دچار شود، بر بینایی تاثیر منفی گذاشته و تصویر با کیفیت پایین تری به شبکیه می رسد.

اغلب قوز قرنیه در هر دو چشم به صورت همزمان اتفاق می افتد اما ممکن است در یکی از آنها شدت بیشتری داشته باشد.

درمان قوز قرنیه
برای موارد جزئی و خفیف ، عینک تجویز خواهد شد. زمانی که پیچیدگی بیشتر باشد ، رینگی در داخل چشم قرار داده می شود تا با صاف شدن انحنای قرنیه ، دید بهتری برای فرد حاصل گردد.

یکی دیگر از روش های درمانی این بیماری ، پیوند قرنیه می باشد. به این صورت که قسمتی از قرنیه یا همه قرنیه اهدا شده به چشم بیمار پیوند زده می شود.

علائم قوز قرنیه
به طور کلی می توان گفت که در مراحل ابتدایی این بیماری ، فرد متوجه علائم خاصی نخواهد شد اما با کمی پیشرفت بیماری، علائم زیر پدید خواهند آمد :

دوبینی
تاری دید
تغییر بینایی چشم
تغییر مداوم شماره عینک
عدم توانایی رانندگی در شب
حساسیت به نور و مشاهده هاله ای به دور آن
سوالات متداول
آیا در قوز قرنیه ظاهر چشم تغییر می کند ؟
در واقع اگر بیماری در مراحل اولیه باشد ، تغییر خاصی در ظاهر چشم ایجاد نمی شود اما با پیشرفت آن ، نوک قرنیه برجسته تر می شود به طوری که با چشم معمولی نیز قابل رویت است و هنگام نگاه کردن به پایین ، پلک پایین را برجسته خواهد کرد.

پیشرفت این بیماری تا پایان عمر ادامه دارد ؟
معمولا این بیماری ۱۰ الی ۲۰ سال به پیشرفت خود ادامه می دهد اما پس از این مدت روند پیشرفت بسیار کند خواهد شد.

چه زمانی انجام جراحی قوز قرنیه از اهمیت بیشتری برخوردار است ؟
هنگامی که بیمار با وجود استفاده از لنز های تماسی نرم هم نمی تواند اجسام را به خوبی ببیند، زمان خوبی برای انجام جراحی می باشد.

آیا پس از انجام جراحی پیوند قرنیه ، دید بیمار به طور کامل حاصل می شود ؟
در واقع بلافاصله پس از انجام جراحی دید کامل حاصل نمی شود و این موضوع کاملا به مراقبت ها و پیگیری های بعد از عمل بیمار بستگی دارد. توجه داشته باشید که بعد از انجام جراحی هم مراجعه به پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.