۰۵ بهمن ۱۳۹۸
بهمن ۵, ۱۳۹۸

عوارض پیامک برای کودکان و نوجوانان

بهمن ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

عوارض پیامک برای کودکان و نوجوانان

محققان می‌گویند کودکان و نوجوانانی که زیاد اس‌ام‌اس‌ می‌فرستند، در معرض خطرند. پدر و مادر غرق خواب‌اند اما فرزند نوجوان‌شان همچنان دارد اس‌ام‌اس می‌فرستد. این روزها نوجوانان، این کار را حتی هنگام عبور از خیابان‌های شلوغ هم انجام می‌دهند.

حتی هنگامی که در کلاس درس هستند، دست‌های پنهان‌شده در پشت میزشان همچنان روی تلفن‌ همراه در حال فرستادن پیام‌های متنی است. پزشکان می‌گویند نوجوانان ممکن است آنقدر اس‌ام‌اس بفرستند که شست‌شان صدمه ببیند. این، پدیده‌ای است که برخی از پزشکان و روان‌شناسان را نگران کرده است. آنها معتقدند این وابستگی بچه‌ها به فرستادن اس‌ام‌اس به اضطراب، حواس‌پرتی در کلاس، نمره نیاوردن، آسیب ناشی از فشار مکرر و محرومیت از خواب منجر می‌شود.

دکتر مارتین جوف،‌ یک متخصص اطفال در شهر گرین‌برا در کالیفرنیا، اخیرا در بررسی دانش‌آموزان در دو دبیرستان محلی دریافت که بسیاری از نوجوانان هر روز صدها پیام متنی می‌فرستند. به گفته او، هر چند دقیقه یک بار یک اس‌ام‌اس برای‌ این نوجوانان می‌آید و حتی آخر شب می‌بینید که دارند تمام شب به این پیام‌ها جواب می‌دهند و به این ترتیب در نوجوانانی که از قبل هم مشکل خواب دارند، مشکلات خواب بدتر می‌شود.

کدام نوجوانان در معرض‌ خطرند؟

یک بررسی جدید به وسیله پژوهشگران دانشگاه کیس وسترن ریزرو در آمریکا نشان داده است نوجوانانی که بیش از ۱۲۰ پیام متنی (اس‌ام‌اس) در روز می‌‌فرستند یا بیش از ۳ ساعت یا بیشتر زمان صرف سایت‌های شبکه اجتماعی مانند فیس‌بوک می‌کنند، بیشتر در معرض خطر بی‌بندوباری جنسی، مصرف مواد مخدر و عدم حضور در مدرسه هستند. به نظر می‌رسد مشکل به خود اس‌ام‌اس فرستادن مربوط نمی‌شود، بلکه مربوط به مشکلات زمینه‌ای این نوجوانان است که دست به رفتارهای تکانه‌ای (رفتارهایی که از روی انگیزه آنی و بدون فکر قبلی انجام می‌شود) می‌زنند و استفاده از این تکنولوژی بدون نظارت آن را تشدید می‌کند. اما سوالی که مطرح می‌شود، این است که والدین این کودکان و نوجوانان کجا هستند؟

این مشکل ناشی از فرستادن اس‌ام‌اس در نوجوانان در مورد سایر تکنولوژی‌ها مانند بازی‌های ویدیویی هم صادق است. اگر کودکان با این وسایل به حال خود رها شوند، ‌عموما به افراط در استفاده از آنها خواهند پرداخت. وظیفه والدین است که به نوجوانان بیاموزند در کاربرد این وسایل تعادل را رعایت کنند. این بررسی نشان داده است اگر نوجوان شما روزی ۱۲۰ اس‌ام‌اس می‌فرستد،‌ یک جای کار از تعادل خارج شده است. هنوز والدینی هستند که متوجه نمی‌شوند یا نمی‌فهمند فرزندشان ۳ ساعت یا بیشتر را پای کامپیوتر در شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» می‌گذراند. شاید هم متوجه می‌شوند اما از زیان‌بار بودن رفتار کودکشان آگاه نیستند. اینکه والدین سر از کار فرزندان‌شان درنیاورند تا زمانی که آنها را ضمن انجام رفتارهای خودتخریب‌گرانه گیر بیندازند،‌ اصلا خوب نیست. از طرف دیگر، وابستگی به اس‌ام‌اس ممکن است بر رشد روانی نوجوان هم اثر بگذارد. نوجوان باید به تدریج روند استقلال را طی کند تا در دوران جوانی به یک فرد خودمختار بدل شود.