۲۵ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۵, ۱۳۹۸

عادات بدی که ۱۲ سال پیرترتان می کند

اسفند ۲۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

عادات بدی که ۱۲ سال پیرترتان می کند

تحقیقات و مطالعات نشان می دهد که داشتن چند عادت بد مثل سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی های الکلی، عدم فعالیت و رژیم غذایی ناسالم و ضعیف تا ۱۲ سال زودتر پیرتان می کند. این نتیجه از مطالعه ای حاصل شده روی بیش از ۵۰۰۰ فرد بزرگسال انگلیسی به مدت ۲۰ سال انجام گرفت که اهمیت داشتن سبک زندگی سالم را بیش از پیش تاکید می کند.

به طور کل، ۳۱۴ نفر هر چهار عادت ناسالم را داشتند که از میان آنها ۹۱ نفر یا ۲۹ درصد طی تحقیق فوت کردند. از میان آنها ۳۸۷ نفر سالمترین نوع زندگی را داشته و هیچکدام از چهار عادت ناسالم را نداشتند و فقط ۳۲ نفر آنها یا تقریباً ۸ درصد طی تحقیق فوت کردند.

این رفتارها و عادات خطرناک عبارت بودند از: سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی الکلی ، داشتن کمتر از ۲ ساعت فعالیت فیزیکی در هفته و مصرف کمتر از سه وعده میوه و سبزیجات در روز.

الیزابت کواویک، محقق این مطالعه در دانشگاه اوسلو می گوید، همراه بودن این عادات ناسالم احتمال مرگ را بالا برد و باعث می شد که افرادیکه این عادات را داشتند ۱۲ سال پیرتر از گروهی که عادات سالم داشتند به نظر برسند.

گروه سالمتر شامل افرادی بود که اصلاً در طول عمر خود سیگار نکشیده بودند یا سیگار را ترک کرده بودند، آنهایی که از نوشیدنی های الکلی به هیچ وجه استفاده نمی کردند یا کمتر از دو نوشیدنی در روز مصرف می کردند، آنهایی که حداقل دو ساعت در هفته فعالیت جسمی داشتند و آنهایی که حداقل سه وعده در روز از میوه ها سبزیجات در برنامه غذایی خود بهره می بردند.

کواویک می گوید، “نیازی نیست که افراطی عمل کنید تا در گروه افراد سالم دسته بندی شوید. فقط باید تعادل را رعایت کنید. به طور مثال یک عدد هویج، یک عدد سیب و یک لیوان آب پرتقال برای سهم میوه و سبزیجات روز شما کافی است.”

دولت معمولاً مصرف روزانه ۴ فنجان میوه و سبزیجات و یک تا دو ساعت ورزش را در هغته برحسب میزان فعالیت و سن برای افراد بزرگسال توصیه می کند.

شرکت کننده های این تحقیق ۴۸۸۶ فرد انگلیسی ۱۸ سال یا بالاتر بودند که میانگین سن آنها ۴۴ سال بود. این افراد به طور تصادفی برای شرکت در این تحقیق انتخاب شده بودند. سبک های زندگی این افراد یک بار از این افراد سوال شده بود. و کواویک اعتقاد دارد که عادات زندگی در دوران بزرگسالی معمولاً ثابت هستند وکمتر تغییر می کنند.

۲۰ سال بعد گواهی فوت این افراد بررسی شد و مهمترین دلیل مرگ افراد بیماری قلبی و سرطان گزارش شده بود که هر دو به داشتن عادات ناسالم در زندگی برمی گردند.

کواویک می گوید که نتایج تحقیق او قابل بسط به سایر ملل از جمله ایالات متحده می باشد.

جون استیونس محقق دانشگاه نورس کارولینا می گوید که نتایج این تحقیق مطابق با تحقیقات قبلی است که درمورد تاثیرات عادات ناسالم بر طول عمر انجام گرفته است.
دکتر استیونس اعتقاد دارد که این نتایج مبنی بر این نیست که همه افرادیکه عادات سالمی در زندگی اتخاذ می کنند طول عمر بیشتری از آنهایی دارند که عادات ناسالمی دارند اما عادات سالم احتمال طول عمر بیشتر را افزایش می دهد.

مطالب پیشنهادی از سراسر وب