۲۳ مهر ۱۳۹۸
مهر ۲۳, ۱۳۹۸

رشته ورزشی دره نوردی چیست ؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

رشته ورزشی دره نوردی چیست ؟

دره نوردی( انگلیسی:Canyoning) به پیمایش ژرف دره ها گفته میشود که امکان دارد روشها و ورزش های دیگری مثل پیاده روی، صعود ورزشی، پرش از ارتفاع، شنا هم در آن بکار رود. هرچند گاهی به صعودهای غیرفنی مثل پیاده گردی در طول دره، نیز دره نوردی گفته میشود.

ولی این تعبیر بطور خاص به فرودهای فنی گفته میشود که در آن از تجهیزات و ابزارهایی مثل طناب و… استفاده میشود .در ادامه با اصول و خطرات دره نوری آشنا شوید.

دره های مناسب برای این ورزش اکثر دارای بستر سنگی بوده که در آن تنگ های ژرف و باریک و گاهی آبشار تشکیل شده است. بیش تر ژرف دره ها در سنگ آهک، ماسه سنگ، سنگ خارا یا بازالت بریده شده اند.

دره نوردی یکی از هیجان انگیزترین ورزش های روز بشمار میرود . ترکیب ورزش همراه با گشت و گذار در دل دره ها هیجان این ورزش را دو آنقدر افزایش داده است. در یک تعریف ساده میتوان دره نوردی را اندازه گیری دره ها معرفی نمود.

ورزش دره نوردی در کنار این که بعنوان یک ورزش حرفه ای و جهانی پیگیری میشود یک تفریح و سرگرمی مهیج هم بشمار می‌اید . نه تنها علاقمندان میتوانند بصورت حرفه ای این ورزش را پیگیری کنند بلکه امکان پیگیری آن از طریق تورهای ورزشی بعنوان یک تفریح هفتگانه و موردی هم مقدور است که در اینصورت با نام دره پیمایی میتوان آنرا معرفی نمود.

اصول دره نوردی

بد نیست بدانید به هر حرکتی و یا ترددی که بین دره ها صورت بگیرد، دره نوردی گفته نمی شود. این ورزش اصول و قوانین خاص خود را دارد که در شرایط منحصر بفردی انجام می شود . درصورتی که بخواهیم بصورت اصولی پیگیری کنیم که دره نوردی به چه چیزی اطلاق میشود می بایست بدانید به حرکت در دره های باریک و عمیق با دیواره های صخره ای و شیب دار که به واسطه جریان آب ایجاد شده اند، دره نوردی گفته میشود . در مواقعی دره نوردی نیازمند شنا کردن با جریان آب و یا عبور از آبشار هم میباشد .

اصول دره نوردی برای دره های مختلف کاملاً متنوع است، به عنوان مثال دره نوردی در دره های خیس با دره نوردی در دره های خشک کاملاً متفاوت است و هر کدام شرایط و نیازمندی های خاص خودشان را هم در روش و هم در ابزارآلات می طلبند. در یک نگاه کلی اصول دره نوردی به انتخاب درست محیط برای انجام دادن این ورزش باز می گردد. درصورتی که در انتخاب خودتان صواب نزد بروید، قطعاً مطابق با اصول می توانید به دره نوردی بپردازید.

ریسک ها و خطرات دره نوردی

خطرهای طبیعی آنهایی است که قابل مشاهده بوده یا احساس میشود :ریزش سنگ، جریان آب، آب و هوا، و نیروهای دیگر. خطرهای دیگر به وسیله شکست در انجام کار یا عکس‌العمل نامطلوب بوجود می‌اید .

این خطرات میتواند تأثیر گزار تر از خطرهای طبیعی بوده و هنگام اشتباه در برنامه ریزی و سرپرستی بوجود می‌اید :که شامل اتمام غذا و آب، کافی نبودن تجهیزات، عدم تفهیم درست نقشه ها، ارتباطات ضعیف، عدم انعطاف در برنامه، حواس پرتی؛ تردید، عدم تخمین دقیق توانایی ها، رفتارهای گروهی، فواصل، و سختی ها ، بی صبری ، خودپسند بودن و اعتماد به نفس بیجا ، رقابت و فشارهای روانی الکی ، و نداشتن داده ها باریک بین. زمانیکه خطرات طبیعی با اشتباهات شخصی همراه میشود ، نتیجه ریسک بسیار بالا و خروجی بد خواهد بود.

دره به راهرویی باریک، عمیق با دیواره های صخره ای و شیب دار که توسط جریان آب بر روی زمین ایجاد شده، اتلاق میشود . صعود یا نزول یک دره امکان دارد به مهارت هایی از قبیل پیاده روی، کوهنوردی، پرش، لیز خوردن ، راپل، و شنا نیاز داشته باشد. دره نوردی معمولاً به فعالیتی گفته میشود که به شنا در جریان آب و فرود در زیر آبشار نیازمند است.

دره پیمایی عمومی تر بوده که بیش تر به پیاده روی در دره گفته میشود ، ولی هم دره نوردی و هم دره پیمایی معمولاً به کار با طناب نیازمند است. دره ها به وسیله نوع تشکیل، نوع بافت سنگی که دره از بین آن عبور میکند ، و دیگر روشها گروه بندی میشود . برای یک دره نورد مهم این است که طبقه بندی بیانگر روش های مورد نیاز در فرود دره باشد:دره خشک بوده یا خیس است، باریک با شیب تند بوده یا عریض و باز است، فنی است یا غیر فنی.

وسیله و تجهیزات دره نوردی

دره نوردی را می توانیم بعنوان یک ورزش سخت از نظر ابزار و تجهیزات معرفی کنیم! در حالیکه شما می بایست فوق العاده سبک و سریع باشد نیاز است تا تجهیزات ضروری زیادی را همراه خویش حمل کنید. احتمالا این یک وجه دشوار در این ورزش محسوب شود.

در مرحله اول می بایست وسایل ضروری را برای در نظر گرفتن شرایط احتمالی بهمراه داشته باشید. قدری اذوغه، وسایل بهداشتی و همین‌ طور وسایل اولیه برای درمان و اما لباس مناسب که در صورت نیاز تعویض کنید در کنار تمامی این وسیله ها باید تجهیزات دره نوردی را هم در نظر بگیرید. یک دره نورد نیاز به کفش و لباس مناسب، طناب، وسایل ایمنی، گاهی مواقع عصا ویژه و… برای عملکرد راحت و ایمن در بین دره ها دارد.