با انجام این آزمون، درباره شیردهی خود مطمئن شوید

مادران شیرده معمولا نگرانی‌های زیادی درباره شیردهی دارند. کی باید شیر بدهند، کی نباید بدهند و آیا شیرشان کافی است یا نه. انجام این سه تست به بیشتر سوال‌هایتان درباره شیردهی پاسخ می‌دهد. اگر تازه شیردهی را آغاز کرده‌اید و نگرانید که شیرتان برای رشد فرزندتان کافی است یا نه اطلاعات‌تان را در این باره محک بزنید:


۱ . شیر برخی از مادران به اندازه کافی غلیظ و باکیفیت نیست!
بله خیر نمی‌دانم

۲. اگر نوزادی شیر می‌خورد و سالم است ولی وزن نمی‌گیرد یعنی شیر مادرش کم است.
بله خیر نمی‌دانم

۳. در هفته‌های اول شیرخوار چقدر شیر مادر می‌نوشد؟
۸-۴ بار ۱۲-۸ بار ۱۲ بار در روز

۴. نوزاد سهم بیشتر شیر یعنی ۹۰ درصد آن را در ۱۰ دقیقه نخست شیردهی دریافت می‌‌کند.
بله خیر نمی‌دانم

۵. در هر بار شیر خوردن نوزاد باید
یک پستان را تخلیه کند هر دو پستان را خالی کند این مسئله قانون ندارد

۶. مادر نوزادی ۱۷ روزه با شما تماس می‌گیرد. او نگران است که فرزندش طی ۴۸ ساعت گذشته اجابت مزاج نداشته است. با این حال می‌گوید که حال فرزندش خوب است و هوشیار به نظر می‌رسد و ۶-۵ بار در روز شیر می‌نوشد و شب‌ها گاهی ۷-۶ ساعت خواب است.
* به او می‌گویید دچار «یبوست» شیر مادر شده است.
* به او می‌گویید به پزشک مراجعه کند تا نمودار رشد نوزاد بررسی شود.
* نمی‌دانم
۷. میزان رشد شیرخواران شیر مادرخوار متفاوت از شیرخواران شیر خشک‌خوار است.
بله خیر نمی‌دانم

۸. مادر شیرخوار ۶ هفته‌ای با شما تماس می‌گیرد و می‌گوید ۲ روز است که فرزندش مرتب شیر می‌خورد به طوری که او می‌ترسد شیرش تمام شده باشد.
* به او می‌‌گویید این موضوع طبیعی است و به شیردهی ادامه دهد.
* به او می‌گویید طبیعی است و این موضوع طی چند روز آینده درست می‌شود.
* به او می‌گویید شیر خشک آماده کند چون به اندازه کافی شیر ندارد.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم شیر مادر چرب است؟

پاسخ‌ها
۱. پاسخ «خیر» درست است. شیر مادر بی‌کیفیت معنی ندارد. ترکیبات و کیفیت شیر در طول شیردهی، در طول روز و در طول ترشح شیر متفاوت می‌شود. کیفیت شیر از یک مادر تا مادر دیگر متفاوت است اما متفاوت بودن میزان چربی با اسیدهای چرب به معنی بی‌کیفیت بودن شیر مادر نیست. اگر کودکی با شیرخوردن وزن نمی‌گیرد به دلیل رقیق بودن شیر نیست بلکه این مسئله به میزان شیر مادر یا نحوه اشتباه شیر خوردن نوزاد مربوط است.

۲.جواب «خیر» صحیح است. بیشتر زنان به اندازه کافی و حتی بیش از نیاز فرزندشان شیر دارند. اگر نوزادی وزن نمی‌گیرد به دلیل کمی شیرمادر نیست بلکه به دلیل درست شیر نخوردن نوزاد است. وقتی نوزاد پستان را کامل در دهان نگیرد شیر جریان کمی خواهد داشت و به طبع به مرور زمان میزان ترشح شیر نیز کم می‌شود.

۳.گزینه «۱۲-۸ بار» درست است. شیرخواران معمولا هر ۳ ساعت یک بار شیر می‌نوشند با این حال نباید قانونی برای شیر خوردن شیرخوار داشته باشیم. نکته مهم این است که شیرخوار نباید کمتر از ۸ مرتبه در روز شیر بنوشد. هر وعده شیردهی نیز به طور میانگین ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

۴. جواب «خیر» صحیح است. برخی از شیرخواران در ۵ دقیقه اول و برخی طی ۲۰ دقیقه سهم شیر مورد نیازشان را می‌نوشند. نکته مهم این است که شیرخوار به طور صحیح پستان را در دهان بگیرد و مؤثر شیر بنوشد، در غیر این صورت حتی اگر ۴۰ دقیقه زیر پستان مک بزند شیر مورد نیازش را دریافت نمی‌کند.

۵. جواب «ج» درست است. ممکن است نوزادی بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه نوشیدن شیر از یک پستان کاملا سیر و راضی به نظر برسد و حتی زیر پستان خوابش ببرد. در نتیجه نیازی نیست پستان دوم را به اجبار به او بدهید. نکته مهم این است که اجازه بدهید نوزاد خود پستان را‌‌ رها کند، زیرا محتوی چربی شیر در انتها بیشتر است و مهم است که شیرخوار انتهای شیر را بمکد.

۶. گزینه «ب» صحیح است. تعداد اجابت‌ مزاج شیرخوار نشانه میزان شیر دریافتی است. گاهی عدم اجابت ‌مزاج نشانه یبوست نیست اما گاهی فقدان اجابت مزاج به ویژه در روزهای ۴، ۵ و ۲۱ نشانه عدم جذب شیر به اندازه کافی است و لازم است پزشک شیرخوار را معاینه کند.

۷. جواب «بله» درست است. تحقیقات بسیاری نشان داده کودکانی که حداقل یک سال شیرمادر می‌خورند در مقایسه با کودکانی که شیرخشک می‌خورند در ۲ ماه اول بعد از تولد بهتر وزن می‌گیرند و سرعت رشدشان در ماه ۳ تا ۱۲ کند‌تر می‌شود. به همین دلیل نمودار رشد این کودکان متفاوت از هم است. بررسی‌ها حاکی از آن است که کندی رشد در ماه‌های بعد خود دلیل ابتلای کمتر این کودکان در بزرگسالی به دیابت و بیماری‌های قلبی-‌عروقی است.

۸. جواب الف و ب هر دو درست است. در ۳ ماهه نخست تولد گاهی اوقات میزان تقاضای نوزاد برای شیر بیشتر است و لازم است مادر طبق درخواست نوزاد به او شیر دهد و نگران تمام شدن شیرش نباشد. ممکن است این زمان‌ها، دوران پیک رشد شیرخوار باشد یا صرفا شیرخوار برای یافتن آرامش به پستان مادر پناه ببرد.

شیردهی,دوران شیردهی

اگر درد دارید…
درد و ترک نوک پستان از جمله شکایت‌های بسیاری از خانم‌ها در دوران شیردهی است اما این موضوع همیشه بی‌علت نیست. درد پستان در اولین روزهای پس از زایمان طبیعی است و طی روزهای سوم و چهارم برطرف می‌شود. دردهای ناشی از ترک نوک پستان که حین شیردهی ادامه می‌یابد و بعد از گذشت یک هفته بهبود نمی‌یابد دردهای غیرطبیعی محسوب می‌شود که باید برای درمان آنها به پزشک مراجعه کرد.

در صورتی که شما هم دچار این مشکل شده‌اید آزمون زیر را انجام دهید تا دلیل ناراحتی‌تان مشخص شود.

۱) آیا مادر باید بعد از هر بار شیردهی پستان‌هایش را بشوید؟
بله خیر نمی‌دانم
۱۰ توصیه پزشکان در دوران شیردهی
نیاز غذایی مادران شیرده

۲) بیش از ۸ بار شیردهی در روز توصیه نمی‌شود زیرا احتمال ترک نوک پستان را افزایش می‌دهد.
بله خیر نمی‌دانم

۳) دلیل ترک خوردن نوک پستان در اکثر موارد وضعیت بد شیردهی به نوزاد است.
بله خیر نمی‌دانم

۴) نحوه مکیدن نوزاد و نحوه حرکت فک و زبان در شیر خوردن از شیشه با پستان متفاوت است.
بله خیر نمی‌دانم

پاسخ ها
۱) پاسخ «خیر» صحیح است. نیازی به شستن پستان‌ها قبل و بعد از شیردهی نیست. با این کار مادر چربی طبیعی را که از پستان‌ها محافظت می‌کند، می‌شوید. پوست نوک پستان بسیار حساس است و رعایت بهداشت ساده برای آن کافی است. استفاده از صابون یا سایر شوینده‌ها ممکن است سبب خشکی و ترک آن شده و حتی عامل بروز آلرژی باشد. در صورتی که در اثر صابون زدن نوک پستان‌ها دچار ترک پستان شده‌اید در انتهای هر وعده شیردهی اجازه دهید مقداری از شیر روی پستان مانده و در هوای آزاد خشک شود.