۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان

اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰ ۰ دیدگاه

ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان

برخی افراد بنا به علل مختلفی ؛ از جمله موقعیت های اجتماعی خود ، درمان ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان ( براکت های نامرئی ) را ترجیح می دهند. در این روش درمانی ، به جای استفاده از براکت های فلزی متداول ارتودنسی ؛ از براکت های سرامیکی استفاده می شود. ( متخصص ارتودنسی بابل )

توجه داشته باشید که این نوع از براکت ها از لحاظ عملکردی هیچ تفاوتی با براکت های فلزی ندارند ؛ لذا در این روش ، سایر مراحل ارتودنسی تفاوتی با روش های رایج آن نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که براکت های هم رنگ دندان ؛ دارای نمایی شفاف هستند از این رو پس از قرارگیری بر روی دندان ها ، به خاطر نزدیک بودن رنگ شان به رنگ طبیعی دندان ؛ بر خلاف براکت های فلزی ، جلوه نازیبایی ندارند.

هر چند باید اشاره داشت که براکت های هم رنگ دندان ، به دلیل جنسی سرامیکی ای که دارند ؛ در مقایسه با براکت های فلزی ، به مراتب شکننده تر هستند ؛ در نتیجه نیازمند مراقبت بیشتری می باشند.

همچنین ناگفته نماند که در این روش نسبت به براکت های فلزی ، حرکت دندان ها کندتر است ؛ بنابراین پروسه درمان طولانی تر خواهد بود.

به طور کلی به عزیزانی که مستلزم درمان با ارتودنسی هستند ، توصیه می شود که هرگز اصرار به استفاده از نوع خاصی ار ارتودنسی نکنند و تصمیم گیری در این رابطه را به متخصص ارتودنسی محول نمایند.

ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان
مزایای ارتودنسـی با براکت هم رنگ دندان

مهم ترین مزیت براکت های هم رنگ دندان ، زیبایی و شکیل بودن آن ها است.

ضمنا باید توجه داشت که براکت های هم رنگ دندان در قیاس با براکت های فلزی ، حساسیت کمتری ایجاد خواهند کرد ؛ از این رو استفاده از آن ها برای افرادی که به فلز حساسیت دارند بسیار بهتر است.
درمان ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان برای چه افرادی مناسب است ؟

طبق تحقیقات انجام شده و آمارهای جهانی ، بیشتر افرادی که برای درمان ارتودنسی مراجعه می کنند بزرگسالان می باشند ؛ تا جایی که از هر ۵ بیمار حداقل یک نفر بزرگسال است.

علت این امر آن است که بزرگسالان به دلیل تعاملات اجتماعی خویش و متعاقبا اهمیتی که به زیبایی ظاهر خود می دهند ؛ تمایل دارند دندان هایی منظم و مرتب داشته باشند ؛ از این رو به درمان ارتودنسی ترغیب می شوند و از آن جا که نمی خواهند سیم های ارتودنسی جلب توجه کند ، متقاضی استفاده از براکت های هم رنگ دندان می باشند.

همانطور که اشاره شد ، براکت های هم رنگ دندان به نسبت براکت های فلزی ، بیشتر در معرض شکستن قرار دارند و مستلزم مراقبت های بیشتری می باشند.

حال آن که افراد بزرگسال به دلیل درک بهتر این مطلب ، کاندید مناسب تری برای استفاده از براکت های هم رنگ دندان خواهند بود.

البته امکان استفاده از این نوع از براکت ها برای کودکان و نوجوانان نیز وجود دارد ؛ اما به دلیل نیاز به مراقبت بیشتر برای پیشگیری از شکستن براکت ، غالبا این روش درمانی برای کودکان گزینه مناسبی نمی باشد.

ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان
مراقبت از براکت های سرامیکی

کسانی که از ارتودنسی نامرئی و براکت های همرنگ دندان استفاده می کنند باید دقت بیشتری در حفظ و نگهداری از آن داشته باشند ؛ زیرا براکت های سرامیکی ( براکت های هم رنگ دندان ) ، مقاوت کمتری در مقایسه با براکت های فلزی در مقابل فشار و ضربه داشته و به آسانی ممکن است با ضربه های کوچک بشکنند.
هزینه درمان ارتودنسی با براکت هم رنگ دندان

هزینه درمان ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان ( نامرئی ) ، بالاتر از ارتودنسی با براکت های فلزی می باشد ؛ از این رو برخی از بیماران ، تنها برای دندان های قدامی خود ( دندان های جلویی ) که بیشتر در معرض دید قرار دارند ، از این نوع از براکت ها استفاده می کنند.

هزینه ارتودنسی ، متأثر از عوامل و پارامترهای مختلفی می باشد ؛ لذا برای احتساب و برآورد قیمت نهایی آن ، فرد باید از سوی متخصص ارتودنسی مورد ارزیابی و معاینه دقیق قرار گیرد.