۲۲ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۲, ۱۳۹۸

جراحی لازک

خرداد ۲۲, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

جراحی لازک

جراحی لازک ( LASEK یا PRK ) یکی از انواع روش های جراحی لیزری چشم است که برای درمان آستیگماتیسم ، نزدیک بینی و دوربینی استفاده می شود.

اساسی ترین تفاوت روش جراحی لازک با روش عمل لیزیک در محل برش قرنیه و اثرگذاری اشعه لیزر بر قرنیه است و مانند روش جراحی لیزیک ، دیگر نیازی به برش دادن در عمق ضخامت قرنیه نمی باشد.

چه کسانی کاندید جراحی لازک می باشند؟

افرادی که نمره چشم شان بالای ۱ دیوپتر می باشد و به خاطر تاری دید ناچارند از عینک استفاده نمایند، ورزشکاران خصوصا ورشکاران رشته های رزمی نظیر بوکس، افرادی که شغل های پرخطر دارند پس از انجام بررسی ها و آزمایشات اولیه و تصویر برداری از قرنیه کاندید مناسب جراحی لازک می باشند.

چه کسانی کاندید جراحی لازک نمی باشند؟

افراد زیر ۱۸ سال به دلیل احتمال تغییر نمره چشم و افراد مسن به دلیل احتمال ابتلا به کاتاراکت یا آب مروارید کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لازک نمی باشند.

افراد مبتلا به قوز قرنیه نمی توانند از این روش جراحی بهره ببرند.

مزایای جراحی لازک

عمل جراحی لازک از مزایای هر دو عمل جراحی لیزیک و PRK برخوردار است.

علیرغم معروفیت جراحی لیزیک ، برخی بیماران وجود دارند که شرایط مساعد جهت انجام این نوع جراحی را ندارند در این موارد ، جراحی لازک گزینه بسیار مناسبی می باشد.

زمان جراحی تنها چند دقیقه به طول می انجامد.

کمترین آسیب به اعصاب قرنیه وارد می شود.

خشکی چشم بسیار کم تر از سایر روش های جراحی است.

منجر به تصحیح دید می شود.

اکثریت بیمارانی که این عمل جراحی را انجام داده اند از نتایج آن بسیار رضایت دارند.

از آنجا که از قطره های بی حس کننده در حین عمل استفاده می شود ، درد بسیار کمی به دنبال دارد.

میزان دید بلافاصله و یک روز پس از انجام عمل بهبود خواهد یافت.

بعد از عمل ، به بانداژ و بخیه نیازی نمی باشد.

نکات مهم درباره جراحی های لیزری چشم

به طور کلی نحوه درمان چشم با جراحی های لیزری از قبیل لیزیک ، پی آر کی و لازک دارای تفاوت هایی هستند.

در جراحی لازک ، به دلیل عدم ایجاد برش در قرنیه عوارض ناشی از آن بروز نخواهد کرد و همچنین جراحی لازک در مقایسه با عمل لیزیک ، خشکی چشم کمتری ایجاد می کند.

در نهایت این که به دلیل عدم دستکاری لایه میانی قرنیه  و نیز حفظ استحکام قرنیه منجر به افزایش کارایی لازک در میان انواع جراحی های لیزری چشم شده است.

تفاوت جراحی لازک با عمل لیزیک

در حالت کلی و بر اساس تحقیقات به عمل آمده در زمینه اصلاح بیماری های انکساری چشم ، می توان گفت که جراحی لازک و عمل لیزیک هر دو به لحاظ ایمنی و کارایی دارای برابری هستند.

گر چه جراحی لازک عموما دید بهتری را برای بیماران فراهم می کند اما این تفاوت دید به قدری جزئی است که بیمار قادر به وجه تمایز این دو نمی باشد.

پروسه انواع جراحی لیزری

جراحی لیزیک

در جراحی لیزیک ، جراح به کمک یک ابزار یا لیزر ، روی سطح چشم برشی دایره ای ایجاد نموده و لایه را برمی گرداند ، سپس اقدام به بازسازی قرنیه نموده و نهایتا لایه را سر جای اول خود باز می گراند.

جراحی ( PRK )

در جراحی PRK ، جراح توسط نوعی ابزار مخصوص ، اقدام به برش لایه فوق العاده نازک سطح قرنیه نموده و فرآیند اصلاح دید با لیزر را انجام می دهد و سپس لنز پانسمانی روی چشم قرار می گیرد. در این روش ، لایه قرنیه به خودی خود بهبود یافته و ترمیم می شود.

جراحی لازک

در جراحی لازک، لایه بسیار نازک قرنیه یعنی لایه اپی تلیوم برداشته شده و پس از اصلاح عیب انکساری با لیزر مجددا لایه اپی تلیوم در محل خود در چشم قرار داده می شود.

عمل جراحی لازک نیازی به بیهوشی ندارد و جراحی به کمک قطره های بی حسی انجام می گیرد. مدت زمان انجام عمل نیز تنها کمتر از چند دقیقه به طول می انجامد.

جراحی لازک بدون درد بوده و بیمار در طول عمل احساس سوزش نخواهد داشت.

ممکن است بیمار طی روزهای ابتدایی پس از عمل ، کمی درد داشته باشد که قاعدتا به کمک داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک متخصص قابل تسکین خواهد بود.

عمل لازک بسیار ساده بوده ولی در عین حال از حساسیت بالایی برخوردار است. این عمل در مقایسه با دیگر انواع اعمال جراحی لیزری چشم از هزینه مناسب تری برخوردار است و همچنین در مدت زمان کوتاه تری انجام پذیر است.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که بیمار برای اطلاع از این که کاندید مناسبی برای جراحی لازک هست یا خیر می بایست تست ها ، آزمایشات و معاینات مربوطه را انجام دهد.

در نهایت مبتنی بر نظر پزشک جراحی لیزری متناسب با چشم بیمار انتخاب می شود.

اقدامات قبل از عمل لازک

از آنجایی که قبل از ۱۸ سالگی نمره چشم هنوز به ثبات نرسیده است ، متقاضی عمل لازک می بایست در محدوده سنی بالاتر از ۱۸ سال قرار داشته باشد.

کاندیدای عمل لازک باید حداقل به مدت ۶ ماه قبل از جراحی به منظور بررسی نمره چشم تحت نظر پزشک متخصص باشد و پس از تثبیت نمره چشم می تواند اقدام به انجام این جراحی نماید.

بدیهی است افرادی که مبتلا به سایر بیماری های زمینه ای چشم می باشند ، چنانچه این بیماری ها منجر به اختلال در روند بهبودی یا رعایت مراقبت های پس از جراحی لازک شوند ، باید از انجام این عمل صرف نظر نمایند.

دوره نقاهت عمل لازک

مهم ترین مرحله پس از عمل لازک ، مراقبت بعد از عمل می باشد ، زیرا عدم رعایت اصولی مراقبت ها نه تنها ممکن است در رسیدن به نتیجه مورد نظر خلل وارد نماید بلکه ممکن است بیمار را در معرض عوارضی نظیر عفونت قرار دهد.

به منظور پیشگیری از آسیب های احتمالی به چشم ، برای حدود ۴ تا ۵ روز از یک لایه محافظ به نام لنزهای تماسی پانسمانی استفاده می شود و به مدت چند هفته نیز استفاده از قطره‌های چشمی ضروری می باشد.

در ذیل به برخی از مراقبت های ضروری پس از عمل خواهیم پرداخت.

در صورت بروز درد پس از عمل ، بیمار می تواند از مسکن های مورد تایید پزشک خود استفاده نماید.

بیمار الزاما می بایست جهت پیشگیری از تابش اشعه خورشید به چشم از عینک آفتابی استاندارد مطابق با تجویز پزشک استفاده نماید.

بیمار بلافاصله پس از عمل ، نباید فعالیت هایی از قبیل رانندگی را انجام دهد.

بیمار باید داروها و قطره های تجویز شده را در زمان های معین مصرف نماید.

احساس خارش چشم ، سوزش و حساسیت به نور در چند روز ابتدایی عمل ، امری طبیعی است و تدریجا مرتفع می گردد.

به مدت ۴ الی ۵ روز پس از عمل ، بیمار می بایست از نگاه کردن به صفحه گوشی ، تبلت و تماشای تلویزیون خودداری نماید.

بیمار باید به منظور ممانعت از ایجاد فشار به چشم ، از بلند کردن اجسام سنگین شدیدا اجتناب نماید.

از مصرف لوازم آرایشی در چشم و نواحی اطراف آن خودداری نماید ، چرا که مواد آرایشی ، غیر استریل و شیمیایی می تواند فرد را در معرض عفونت قرار دهند.

مراقبت های دوره نقاهت عمل لازک

از رفتن به استخر و شنا کردن ، حداقل به مدت ۳ الی ۴ هفته اجتناب نماید.

چنانچه تمایل به استفاده از لنزهای رنگی و زیبایی دارد ، می بایست حداقل به مدت چند ماه از این کار پرهیز نماید.

در مواقع خواب به شدت باید مراقبت نماید تا چشم ها تماس مستقیم با بالش نداشته باشند.

لازم به ذکر است بیمار در هنگام استفاده از قطره های چشمی ، باید پلک پایینی را کمی به سمت پایین کشیده و سپس قطره را در چشم بریزد و از برخورد دست با پلک فوقانی جهت جلوگیری از ایجاد آلودگی در آن اجتناب نماید.

بعد از عمل ، از مالیدن چشم و اعمال فشار مستقیم بر روی چشم خودداری نماید.

به عنوان مراقبت های بعد از جراحی لازک ، برنامه غذایی خاصی برای بیماران اندیشیده نشده است بنابراین بیماران می توانند طبق روال سابق ، رژیم معمول خود را رعایت نمایند.

چنانچه احساس سوزش ، خارش و حساسیت چشم بعد از عمل جراحی لازک تشدید شود بیمار می بایست حتما به پزشک خود اطلاع دهد و در صورت نیاز به مطب ایشان مراجعه نماید.