۲۳ مهر ۱۳۹۸
مهر ۲۳, ۱۳۹۸

جراحی بسته ستون فقرات

مهر ۲۳, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

جراحی بسته ستون فقرات

جراحی بسته ستون فقرات یک روش غیر تهاجمی برای درمان تنگی ها ، شکستگی ها ، بیماری های دژنراتیو مرتبط با پشت ، کمر و ستون فقرات می باشد. در این روش ، نیازی به بیهوشی کامل بیمار نمی باشد و معمولا جراح مغز و اعصاب به کمک بی حسی موضعی یا تزریق داروی بی حسی به اطراف ناحیه نخاع که موسوم به اسپاینال می باشد اقدام به جراحی می کند.

در روش جدید جراحی ستون فقرات ، جراح متخصص به کمک آندوسکوپ و تصویربرداری همزمان در طول عمل ، از طریق یک برش کوچک به طول یک سانتی متر به فضای بین مهره های ستون فقرات وارد می شود.

جراح پس از ورود به این فضا ، دیسک صدمه دیده را تعویض می کند و همچنین اقدام به تثبیت کردن و به عبارتی پیچ نمودن مهره های ستون فقرات که اصطلاحا فیوژن نامیده می شود می نماید.

لازم به ذکر است که در روش های قبلی نیز جراحی ستون فقرات جهت تعویض دیسک های پاره شده و بیرون زده ستون فقرات از طریق جراحی بسته و آندوسکوپی انجام می شد اما در مرحله فیوژن ، جراح ناچار به باز کردن پوست و عضلات ناحیه ستون فقرات بود و به این منظور می بایست برشی وسیع در بافت های مجاور مهره ها ایجاد می نمود.

در حالیکه در روش جدید جراحی ستون فقرات که پیشتر درباره آن توضیح دادیم ، جراحی به روشی بدون تهاجم و به صورت کاملا بسته انجام می گیرد.

جراحی بسته ستون فقرات

مزایای جراحی بسته ستون فقرات

در جراحی فیوژن یا تثبیت بسته مهره های ستون فقرات به دلیل بسته بودن جراحی ، زمان بستری شدن بیمار در بیمارستان و دوره استراحت وی از یک هفته به یک روز تقلیل یافته است.

به علاوه در این روش میزان خونریزی و درد ناشی از جراحی نیز به مراتب کمتر از روش های قبلی جراحی ستون فقرات می باشد.

از دیگر مزایای جراحی ستون فقرات به روش بسته ، می توان به کاهش میزان عفونت به علت ایجاد برش کوچک و دستکاری کمتر این ناحیه اشاره نمود.

همچنین در جراحی بسته ستون فقرات ، نیازی به درمان های بازتوانی پس از عمل از قبیل فیزیوتراپی و غیره نمی باشد.

در آخر اینکه در جراحی ستون فقرات به روش بسته به دلیل عدم نیاز به بیهوشی ، بیمار در معرض عوارض داروهای بیهوشی قرار نخواهد داشت.

جراحی بسته ستون فقرات

جراحی بسته ستون فقرات مناسب چه افرادی می باشد ؟

به طور کلی روش جدید جراحی مهره ها و فیوژن مهره های ستون فقرات برای افراد زیر مناسب است :

افرادی که در ناحیه مهره ها دچار شکستگی شده اند.
افرادی که در اثر بیماری تحلیل برنده یا دژنراتیو مهره ها به دیسک بین مهره ای و آسیب های مهره دچار شده اند.
افرادی که دچار آرتروز مهره ها هستند.
افرادی که دچار تنگی های شدید در موضع خروج اعصاب در ناحیه ستون فقرات می باشند.

در حالت کلی این روش از جراحی ، در تمامی بخش های ستون فقرات به جز قسمت گردن قابل انجام می باشد.